Jubileusz 100-lecia Domu Zakonnego Zgromadzenia Sług Jezusa w Kiełczewicach

 10 czerwca b.r. wspólnota Zgromadzenia Sług Jezusa w Kiełczewicach Maryjskich świętowała Jubileusz 100-lecia swego istnienia. Zgromadzenie przed 100 laty rozpoczęło działalność edukacyjną prowadząc Zakład Wychowawczy dla sierot wojennych. Przy Zakładzie funkcjonowała 5-oddziałowa szkoła powszechna. Absolwentki szkoły kontynuowały swa naukę w szkołach lubelskich, głownie w Szkole Gospodarstwa Domowego przy ul. Chmielnej 1, którą również prowadziło Zgromadzenie Sług Jezusa. Zakład i szkoła istniały do 1929 r. 
 Po rocznej przerwie siostry przyjęły do swego sierocińca dzieci z warszawskiego Domu Ks. Piotra Boduena, dla których otworzyły przedszkole. Dzieci te nie zostały długo w Kiełczewicach, bowiem szybko trafiły do rodzin zastępczych lub do Domu Dziecka w Otwocku, prowadzonego przez  Zgromadzenie. 
 Tuż przed II wojną światową w domu sióstr w Kiełczewicach znalazły schronienie dziewczynki okolicznych rolników, których trudna sytuacja materialna zmuszałą do oddania dzieci na wychowanie do domów dziecka. Po zakończeniu wojny wśród wychowanek przeważały sieroty i półsieroty, których rodzice zginęli w zawierusze wojennej. Dziewczynki uczęszczały do szkoły podstawowej w Rechcie. Starsze kontynuowały naukę w Lublinie lub na miejscu w Rocznej Szkole Przysposobienia w Gospodarstwie Rodzinnym. 
 W 1961 r. władze komunistyczne zamknęły Dom Dziecka, a wychowanki trafiły do różnych okolicznych państwowych domów dziecka. W Kiełczewicach został utworzony Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci, w którym znalazły się niepełnosprawne intelektualnie dziewczęta i kobiety. DPS funkcjonuje do dnia dzisiejszego. 
 Uroczyste świętowanie Jubileuszu rozpoczęło się w kościele parafialnym, gdzie zebrani mogli zapoznać się z historią działalności Sług Jezusa w Kiełczewicach, a szczególnie w pracach na rzecz parafii. Następnie miała miejsce Eucharystia. Mszy św. dziękczynnej sprawowanej w kościele parafialnym przewodniczył ks. abp Stanisław Budzik, biskup lubelski. Wśród koncelebransów byli: ks. Krzysztof Brodaczewski, proboszcz parafii w Kiełczewicach Maryjskich, ks. Dariusz Ziółkowski dziekan dekanatu zakrzowieckiego, ks. prof. Anzelm Weiss, ks. prałat Józef Zbiciak , ks. prof. Ambroży Skorupa, ks. kan. Roman Łaska, o. Andrzej Baran OFMCap., o. Szczepan Dzyr OFMCap., ks. Mariusz Grankowski. W kościele licznie zgromadziły się Sługi Jezusa, na czele z Barbarą Latochą przełożoną generalną, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a wśród nich Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Krzysztof Chmielik, zastępca przewodniczącego Rady Powiatu Lubelskiego, Jan Andrzej Dąbrowski, wójt Gminy Strzyżewice, Barbara Zdybel, zastępca wójta Gminy Strzyżewice, Ferdynad Rymarz, sędzia trybunału konstytucyjnego w stanie spoczynku, dawne wychowanki Domu Dziecka w Kiełczewicach, pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach prowadzonego przez Zgromadzenie Sług Jezusa oraz parafianie.  W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązując do Ewangelii podkreślił wagę realizowania w życiu woli Bożej, by zyskać zaszczytny tytuł „matki, siostry i brata” Jezusa. Kaznodzieja przybliżył historię działalności Sług Jezusa w Kiełczewicach życząc wierności w wypełnianiu woli Ojca. 
 Po Mszy św. wszyscy Goście zgromadzili się przed 100-letnim budynkiem Sług Jezusa, na którym umieszczona została tablica upamiętniająca pobyt Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, ówczesnego biskupa lubelskiego  w Domu Zakonnym Sług Jezusa w Kiełczewicach dnia 2 sierpnia 1948 r. Tablicę odsłonili: ks. abp Stanisław Budzik, Barbara Latocha i Dorota Frąk, przełożona Domu. Następnie Ksiądz Arcybiskup dokonał aktu poświęcenia tablicy pamiątkowej. 
 Zebrani Goście zapoznali się z historią działalności pedagogicznej Sług Jezusa w Kiełczewicach oglądając przygotowaną prezentację multimedialną. Zebranych powitała Dorota Frąk, przełożona Domu. Do grona Gości dołączył Paweł Pikula, starosta Powiatu Lubelskiego. Z okazji 100-lecia Domu Zakonnego Sług Jezusa statuetkami „Przyjaciel Domu” zostali wyróżnieni: Krzysztof Michałkiewicz, Paweł Pikula, Jan Andrzej Dąbrowski, Panie z Klubu Seniora z Kiełczewic Górnych, ks. Anzelm Weiss, ks. Józef Zbiciak, ks. Andrzej Jurczyszyn,  Henryk Grzywa, Leszek Szyszka, o. Andrzej Baran OFMCap., Sylwester Grzywa  i Adam Cnota. Po wręczeniu statuetek głos zabrali Goście. W wypowiedziach podkreślali wkład sióstr w pochylanie się nad człowiekiem potrzebującym pomocy. 
 Po obiedzie wystąpiły Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej, które zaprezentowały układ taneczny oraz inscenizację pod tytułem „Rejs przyjaźni”. Opiekunki prowadzące zespół teatralny oraz aktorzy zostali uhonorowani  gromkimi brawami. 
Dalsze świętowanie przebiegało w małych grupach. Dzieci i młodzież wzięła udział w wiejskiej grze historycznej przybliżającej dzieje Zgromadzenia Sług Jezusa w Kiełczewicach. Chętni uczestniczyli w przejażdżce sentymentalnej po okolicy wozem zaprzężonym w konie. Panie, które swe dzieciństwo spędziły w Domu Dziecka w Kiełczewicach wspominały z rozrzewnieniem tamten czas i ważne dla nich osoby. Wieczór zamknęła zabawa z klownem i bankami mydlanymi. W sercach długo brzmiała nuta wdzięczności za miniony czas, ludzi i wydarzenia.