Wakacje z wartościami 2019

  W tym roku dzieci z pobliskich szkół mogły przeżyć wakacyjną przygodę uczestnicząc w Wakacjach z wartościami w Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach we współpracy z  Gminą Strzyżewice .

W dwutygodniowych wakacyjnych spotkaniach brali udział także Seniorzy , którzy są z nami w ramach projektu - Nowe usługi DPS Kiełczewice oraz Mieszkanki naszego Domu .

Wspólne wakacje to przede wszystkim dobra zabawa ,bezpieczne i miłe spędzanie wolnego czasu pod okiem pedagogów i terapeutów .

 W ramach programu organizowaliśmy warsztaty ,zajęcia edukacyjne ,spotkania z ciekawymi ludźmi a także wycieczki .

 W pierwszym tygodniu - po zapoznaniu się - dzieci miały możliwość odkrywać swoje talenty ;muzyczne ,teatralne ,plastyczne oraz kulinarne . Była więc okazja aby wystąpić na scenie i zaprezentować swoje umiejętności, uzdolnienia,pasje oraz hobby . Prezentacja talentów dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele emocji i pozytywnych uczuć .

 W dniu sportu ,w zorganizowanych zawodach , dzieci wykazały się wysoką sprawnością fizyczną  ,  startując w trzech konkurencjach . Po zakończeniu zmagań sportowych nastąpił moment wręczenia nagród i dekoracji zwycięzców .Puchary i medale wręczała pani Dyrektor Dorota Frąk oraz pani Elżbieta Budzyńska -Sekretarz Gminy Strzyżewice .

 W kolejny dzień dzieci poznawały i utrwalały zasady zdrowego żywienia . Wspólnie postanowiliśmy stosować je w życiu codziennym by być zdrowym i prawidłowo się rozwijać .W tym dniu  na zajęciach kulinarnych dzieci przygotowały pyszny deser owocowy .     

Drugi tydzień rozpoczął się wycieczką do Lublina .Dzieci poznawały historię miasta i zwiedzały jego zabytki ; Katedrę ,Stare Miasto i Zamek Lubelski .

 Kolejne spotkanie podczas naszych wakacji to wizyta Strażaków .Pracownicy PSP z Bychawy przyjechali do nas samochodem strażackim .Na placu obok domu odbył się pokaz wyposażenia samochodu  ze specjalistycznym sprzętem przeciwpożarowym i ratowniczym .Mieliśmy też okazję zobaczyć pełne umundurowanie strażaka ,ale też i zrobić sobie zdjęcie w prawdziwym kasku strażaka . W czasie spotkania przekonaliśmy się jak ciężka i odpowiedzialna jest praca strażaków ,którzy niejednokrotnie z narażeniem życia walczą z żywiołami i ratują życie . W tym dniu miało miejsce spotkanie z ratownikiem medycznym panem Sebastianem Szydłowskim , reprezentującym  zespół Państwowego  Ratownictwo Medyczne w Bychawie ,Pan Sebastian wypełnia swoją misję realizując zadania ratownictwa , którego celem jest zapewnienie pomocy każdej osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia . Pan Ratownik  przekazał dzieciom dużo informacji na temat udzielania pierwszej pomocy a potem przystąpił do ćwiczenia z fantomem medycznym .Ku radości pana ratownika ,dzieci wiedzą jak udzielić pierwszej pomocy i jak prawidłowo zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia .

 Spotkanie z pszczelarzem panem Markiem Fila również cieszyło się wielkim zainteresowaniem .Pan Marek ma pasiekę i wiele wie na temat pszczół i ich znaczenia dla środowiska .Pan Marek przekonywał nas o właściwościach miodu a także o wartościach innych produktów - skarbów uli takich jak ; pyłek kwiatowy ,propolis ,mleczko pszczele  czy wosk . To ciekawe spotkanie zakończyło się degustacją  miodu o różnorakich rodzajach i smakach pochodzących z własnej pasieki . Na zakończenie tego słodkiego dnia smakowaliśmy mus z kefirem pochodzącym z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej  "Lublanka,,w Bychawie   .

 W  czasie naszych wakacji odbywały się również zajęcia plastyczne , w których dzieci bardzo chętnie brały udział. Powstały więc piękne prace wykonywane różnymi technikami , breloczki oraz upominki dla przyjaciół.

 Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia muzyczne prowadzone przez panią Anię i Honoratę .Każdy dzień wakacji kończył się godziną z piosenką .Dzieci poznały dużo piosenek i zabaw muzycznych ,które wyzwalały energię i radość śpiewania .

 Wakacji z wartościami zakończyły się wycieczką do Krainy Rumianku .Tam dzieci podziwiały malowniczą  wieś Hołowno ,poznając dawne obyczaje polskiej wsi ,warunki życia naszych przodków, ich stroje i rodzaje prac jakie wykonywali .Fantastyczną zabawą okazał się udział w warsztatach ceramicznych w czasie ,których każde dziecko wykonywało  własnoręcznie naczynko z gliny ,oraz w warsztatach ceglanych gdzie poznały cały proces produkcji cegły .Na zakończenie na wszystkich uczestników czekał rozpalony gril na którym piekliśmy warzywa . Szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do domu . 

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas ,a dzieciom życzymy dalszych radosnych wakacji