Nowe usługi DPS Kiełczewice

Od stycznia 2019 r. do końca czerwca 2021 r. w Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach relaizowany był projekt "Nowe usługi DPS Kiełczewice" skierowany do osób niepełnosprawnych i seniorów z terenu Gminy Strzyżewice.

W projekcie wzięło udział 179 osób. Uczestnicy korzystali z codziennych zajęć w Klubie Seniora, z zabiegów rehabilitacyjnych oraz imprez integracyjnych.

Uczestnicy projektu podczas zajęć w Klubie Seniora mieli mozliwośc uczestniczenia w zajęciach warsztatowych poszerzających umiejętności plastyczne, kulinarne, rękodzielnicze. W każdym miesiącu przed Seniorami i Mieszkankami DPS wystepowali rózni pasjonaci rzadkich zawodów lub prezentujący przydatne w gospodarstwie domowym umiejętności. Tak m. in. gościli u nas cukiernik, serowarzy, dietetyk, pszczelarz. Można było skorzystać z porady wizażystki, fryzjerki, modystki. Dzieliły sie swoją wiedzą z publicznością poetka, fotograf, historyk, psycholog, socjolog.

Uczestnicy projektu, którzy regularnie przybywalali na zajęcia przygotowywali różne przedstawienia, wernisaże swoich prac, uczestniczyli w imprezach integracyjnych. Wiele czasu spędzili na zajęciach komputerowych, ktore wyposazyły ich w niezbędną wiedze i umiejętności, by poruszac sie w Internecie i mediach społecznościowych. 

Ponad 110 osób uczestniczyło w róznych imprezach organizowanych na terenie Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach oraz na wyjazdach. uczestnicy projektu zwiedzali Lubelszczyznę, Warszawę i okolice, Sandomierz, Częstochowę i Święty Krzyż. Brali udział w integracyjnych zabawach - Balu karnawałowym, Andrzejkach, Balu Sylwestrowym oraz imprezach kulturalnych takihc jak Przegląd Poezji, Przegląd Teatralny i warsztatach rękodzielniczych. Odpoczywali przy ognisku a swoją kondycję wzacniali podczas zawodów sportowych.

Projekt "Nowe usługi DPS Kiełczewice" obejmował także pomoc uczestnikom w zakresie rehabilitacji. Z zabiegów w Centrum Rehabilitacji skorzystało 153 osoby. w tym czasie 16 osób wypozyczyło rózny sprzęt rehabilitacyjny pomocny w powrocie do zdrowia lub ułatwiający opiekę nad chorymi leżącymi.

Regularne zajęcia zaprojektowane w projekcie sie zakończyły, jednak część uczestników nadal chce korzystać z zajęć w Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach i kilka razy w tygodniu przyjeżają, by nadal wspólnie spędzać czas i uczyć się nowych rzeczy lub dzielić się wiedzą i dośwaidczeniem.

 

Pierwszy miesiąc projektu „Nowe usługi DPS” za nami…

28 stycznia 2019 r. rozpoczęły się zajęcia integracyjne dla Seniorów oraz Mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Kiełczewicach. Każdego dnia personel przygotowywał atrakcyjne zajęcia, w których chętnie uczestniczyli zarówno Seniorzy  jak i Mieszkanki DPS-u. 

Na zajęciach plastycznych wykonywane były ozdoby z papierowej wikliny, ale dużą popularnością cieszyły się warsztaty powertexu, podczas których powstały piękne obrazy. Seniorzy podzielili się swoimi umiejętnościami muzycznymi i tanecznymi wykonując różne pieśni i tańce regionalne. Podczas warsztatów teatralnych opracowywany jest scenariusz przedstawienia na Przegląd Teatralny. 

Seniorzy uczestniczyli wraz z Mieszkankami we Mszy św. w Dniu Chorego,  korzystając z sakramentu chorych.

Podczas zajęć w ferie zimowe doskonale się bawili z dziećmi ze szkół podstawowych z sąsiedztwa. Wówczas czytali dzieciom bajki, szyli walentynkowe serduszka, wykonywali maski na bal karnawałowy, pozowali do fotografii. 

Spotkania niosą nowe doświadczenia, są również okazją do podzielenia  się pasjami, umiejętnościami a przede wszystkim do wspólnego spędzenia czasu w ciekawym towarzystwie.

Drugą formą zajęć w ramach projektu są zabiegi rehabilitacyjne, z których seniorzy korzystają już od 11 stycznia 2019 r.  Powoli zaczyna tworzyć się kolejka chętnych…

Trzecią forma wsparcia jest wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, z której seniorzy również zaczęli korzystać, by ćwiczyć u siebie w domu.

Zapraszamy do udziału w projekcie tych, którzy jeszcze się nie zdecydowali na wspólne i pożyteczne spędzanie przedpołudniowych godzin.